مشخصات اسب اصیل ایرانی، عرب و ترک به همراه مقایسه قیمت این نژاد ها | RoyalHorse

مشخصات اسب اصیل ایرانی، عرب و ترک به همراه مقایسه قیمت این نژاد ها | RoyalHorse صفات ظاهری و ژنتیکی این نژاد اسب ایرانی نسبت به سایر نژادهای ایرانی وضعیت منحصربه‌فرد و مثبت‌تری دارد، اما به‌عنوان یک نژاد اسب ایرانی، ثبت جهانی آموزش اسب و سوارکاری در تهران نشده است. نژاد قره‌باغ به علت زندگی در مناطق کوهستانی، بزرگ نیستند، اما از نظر تاندون و عضله بندی بسیار مقاوم و قوی و مخصوص زندگی در کوهستان‌ها هستند. از این نژاد اسب برای ورزش‌هایی مثل کالسکه‌رانی، چوگان و همچنین آموزش اسب‌سواری به کودکان و نوجوانان استفاده می‌شود. یکی دیگر از نژادهای اسب ایرانی، اسب ترکمن است که در منطقه ی ترکمن صحرا زیست می کند و در حال حاضر هم در این منطقه در حال پرورش است.

اسب عربی[ویرایش]

یکی از اصیل‌ترین و پرنقش‌ترین حیوانات اهلی جهان و همچنین ایران باستان همین حیوان شگفت‌انگیز است. اسب‌ها همواره از گذشته تاکنون علاوه بر محبوبیت، حیوانی مفید و کمک‌کننده به انسان‌ها بوده‌اند. منشأ اولیه‌ و اصلی اسب‌های آخال تکه درواقع روستای میان کویری به نام آخال در ترکمنستان است.

  • عمدتاً این نژاد در منطقه کرمانشاه و مناطق اطراف آن و استان های آذربایجان غربی و قسمتی از زنجان (سلطانیه)، لرستان و کردستان و اصفهان پراکنده می باشند و همچنین به کشورهای همجوار ایران نظیر عراق، ترکیه و قسمتی از جمهوری آذربایجان انتقال یافته و جمعیت مناسبی را تشکیل داده است.
  • باید بدانید که در حال حاضر اسب های با نژاد زیادی در ایران زندگی می کنند و می توان گفت که جز بهترین نژاد های اسب می باشند.
  • اسب‌های فریزین در تلویزیون از شهرت خوبی برخوردار هستند و در فیلم‌های سینمایی نژادی محبوب محسوب می‌شوند.
  • بلندی جدوگاه اسب‌های اصیل انگلیسی بین ۱٫۶۵ تا ۱٫۸۰ متر است.
  • اسب ایران گونه های زیادی دارد که امروزه خریداران زیادی به همراه دارد چون می توانند در هر مکان مناسب از آن نگهداری نمایند و به راحتی اسب نر و ماده را بدست بیاورند و از مزیت زیادی که دارد استفاده لازم را ببرند اسب ایران قشنگ را می توانید به راحتی بدست بیاورید.
این اسب قرن های متمادی برای انجام کارهای سخت مورد استفاده قرار گرفته است. از معروف ترین این اسبها می توان اسب هایی هم چون اسب های قره باغی، لری، قشقایی، بختیاری، دره شویی و هم چنین اسب های طالش را نام برد که خون اسب عرب ایرانی را دارند. نادر شاه که در اندیشه ی فتح افغانستان و هندوستان بود برای لشکریان خود نیاز به اسب هایی داشت که خیلی سریع دویده و خسته نشوند. سپس با آمیزش بهترین سیلمی های عرب با مادیان آخال تکه کره هایی با خصوصیات متفاوت حاصل شد.

اسب کردی، از دیگر نژادهای اسب ایرانی است که اصالت آن از مبدا نخستین دوره ثبت شده در تاریخی بر می گردد و از روزگار شیرین باستان افسانه ای سرچشمه می گیرد. نژاد کرد امروزی نه تنها از زیبائی خاص برخوردار است بلکه دارای استقامت بی نهایت هم می باشد. این گونه از اسب در مسابقات چوگان هم بسیار موفق بوده اند و لازم به ذکر است که بسیاری از اسب های کرد در مسابقات پرش و سواری استقامت افتخارات ارزنده ای را کسب کرده اند. اسب کرد فوق العاده قانع و کم خوراک و در زمستان های سخت نواحی کوهستانی کردستان که هیچ وسیله نقلیه ای قادر به حرکت و عبور نیست عامل انتقال امداد و بیماران از روستائی به روستای دیگر یا به مرکز پخش است و دلیل ماندگاری را می توان همین مقاومت بی مانند در کوهستان دانست. لازم به ذکر است که از گذشته تا کنون داشتن اسب کرد نمادی فرهنگی و تاریخی مردم کرد بوده و داشتن آن همواره برای خانواده ها مایه مباهات و فخر بوده است.

خرید عمده اسب عرب ماده

ايشان گفتند که نسبان از سالهاي بسيار بسيار دور در منطقه وجود داشته است. اسب‌های آندلسی اسب‌های جنگی هستند که به خاطر هوش، حساسیت، و مطیع بودنشان معروفند. از اسب‌های آندلسی به طور گسترده در فیلم‌های سینمایی و همچنین برای بسیاری از فعالیت هایی که به نحوی با سوارکاری مرتبط است استفاده می‌شود. این اسب در سیستان و بلوچستان زندگی می کند، متاسفانه به دلیل بی توجهی به این گونه نژاد، در حال انقراض هستند.

معرفی ورزشکاران اسب سواری در رشته پرش طبق رتبه بندی LONGINE